FOGÁGYBETEGSÉG

      A lepedék egy vékony baktériumréteg, ami a fogakon alakul ki folyamatosan, és ez okozza az ínybetegségeket. Amennyiben a lepedéket nem távolítják el a napi, alapos fogmosás és a fogak közötti rések tisztítása során, a baktériumok mérgező anyagokat termelhetnek, amelyek irritálhatják a fogínyt és gyulladást okoznak (gingivitis). Ha nem kezeltetjük, az ínyszövetek elválhatnak a fogakról, és üregek, úgynevezett tasakok alakulnak ki. A tasakok még több baktériumnak nyújtanak letelepedési helyet, és kezeletlenül hagyva ez a folyamat folytatódik egészen addig, amíg a csont és egyéb, a fogat rögzítő szövetek el nem pusztulnak, a fog kilazul, és elvész (parodontitis).

      Az íny betegsége gyakran nem is jár fájdalommal. Viszont vannak figyelmeztető jelei. Ha az alábbiak közül bármelyiket is tapasztaljuk a fogak vizsgálatakor, azonnal fel kell keresni a fogorvosunkat:

     -a fogmosás során vérző íny,

     -vörös, duzzadt, érzékeny íny,

     -a fogtól eltávolodott íny,

     -állandó rossz lehelet,

     -genny a fog és az íny között,

     -laza vagy elkülönült fog,

     -harapásnál nem illeszkedő fogak,

     -a részleges fogsor nem illeszkedik.

      Előfordulhat, hogy a fenti jelek hiánya ellenére is kialakul az ínybetegség.

    A fogászati ellenőrzések alatt a fogorvos megvizsgálja az ínyt a parodontális betegségek szempontjából is. Ellenőrzi az íny színét és keménységét. A vizsgálat alatt a fogorvos egy nagyon kicsi eszközzel, a parodontális szondával óvatosan megméri az íny és a fog közötti mélységet. Ez határozza meg, hogy vajon vannak-e parodontális tasakok. A normális rés a fog és az egészséges íny között három milliméter vagy kevesebb. Általában minél nagyobb a mélysége a tasaknak, annál előrehaladottabb az ínymegbetegedése. Később önmaga a tasak okozza a problémát, a tasak mélyén megtapad a lepedék, a tisztítása nehézkes. Az ínysorvadás egyirányú folyamat, ami nem regenerálódik, de adott szinten megállítható.

      A fogászati röntgen segítségével meg lehet vizsgálni a fogakat tartó csontok állapotát is. A fogászati röntgen még segíthet egyéb olyan problémák észrevételében is, amelyek a klinikai vizsgálatok alatt nem láthatóak. A harapás (amikor a fogsor zárt) is kiértékelhető.

      A rendkívüli esetek kivételével a fogíny megbetegedései megelőzhetők, ha naponta kétszer fogat mosunk, és fogselyem vagy interdentális tisztító segítségével a fogak közét is kitisztítjuk naponta egyszer. A fogászati rendelőben további útmutatást kaphatunk a tisztítási eljárásokkal és a szájhigiéniai termékekkel kapcsolatban.

      A kiegyensúlyozott étrend és a dohányzás kerülése segíthet megelőzni a parodontális betegségeket.

          A fog rendszeres mosása és tisztítása során sem tudjuk eltávolítani az összes lepedéket kimondottan az íny vonalánál. A lepedék megkeményedik egy durva, szivacsos üledékké, más néven fogkővé. Ha egyszer megkeményedett, csak a fogorvosi rendelőben lehet leszedetni. Ha rendszeresen járunk fogászati ellenőrzésekre, a fogorvos észreveszi a parodontális betegségeket még a korai szakaszban.

    A parodontális betegségek korai szakaszát gingivitisnek, ínygyulladásnak hívják. A gingivitis állapotában az íny vörös, duzzadt és enyhén vérzik. A jó hír az, hogy ez a korai stádium még visszafordítható. Ehhez gyakran elég a sokkal rendszeresebb, szakember által elvégzett tisztítás és a megfelelőbb otthoni gondoskodás. Ha megállapították a parodontális betegségeket, a fogorvos javasolhat egy fogkő- és lepedékeltávolító, valamint egy gyökérsimító kezelést. A finom fogkőmaradványoktól az ultrahangos fogkőtisztító használatával a lepedék könnyen eltávolítható a fogakon kialakult tasakok aljáról. A fogak gyökereinek a felszíne egyenletes vagy sima lesz, és ez engedi az íny szöveteinek a gyógyulását, valamint a foghoz való tapadást is.

    A betegség mértékétől függően a fogorvos javasolhat kezelést a száj egy vagy több részét (kvadránsát) érintve. A kezelések többszöri vizitet igényelnek. Ha a fogkőeltávolító (depurálás) és gyökérsimító kezelésekkel végzett a fogorvos, majd látni kívánja, hogyan gyógyul az íny, valamint hogy a parodontális tasakok mérete csökkent-e. Ha a tasakok mérete továbbra is több, mint három milliméter, további kezelések szükségesek.

    Minden fogorvos tudja, hogyan lehet felismerni és kezelni a parodontális betegségeket. Ha a fogorvos úgy látja, hogy a kezelés egy specialistát igényel, ajánlhat egy parodontológust, aki a megelőzésre, a kórmeghatározásra, a fogat tartó és körülvevő ínyszövet betegségeinek a kezelésére szakosodott. A parodontális betegségek nem múlnak el maguktól. A megelőzés és a kezelés a betegség korai stádiumában a legjobb módszer az egészséges fogak megtartásához.

    A parodontális betegségek az íny és a fogakat tartó csontok betegségei. A korai szakaszban a parodontális betegségeket gyakran nem veszik észre, mert ezek gyakran csak kis fájdalommal járnak, vagy teljesen fájdalommentesek. A legutóbbi kutatások szerint kapcsolat van az ínymegbetegedések és az egyéb egészségügyi problémák között, mint például a szív- és érrendszeri problémák, az agyvérzés, a bakteriális eredetű tüdőgyulladás esetében, és a terhesség alatt is nagyobb a kockázat. A dohányzás szintén növeli az ínybetegségek kialakulásának a kockázatát. Újabb vizsgálatok alapján a fogágybetegségre hajlamosítanak bizonyos genetikai tényezők is.